Tam Hizmet Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Bu soruyu cevaplamaya başlamadan önce, bir şeyin açık olduğundan emin olmalıyız: dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, markanızı tanıtmak veya satışları artırmak için çevrimiçi olarak gerçekleştirilen her türlü etkinliği içeren bir şemsiye terimdir. Bugünlerde bir kitleye ulaşmak isteyen herhangi bir şirketin dijital bir varlığı olması gerekiyor. Dijital pazarlama ajansı da sizin dijitalleşmenizde ön ayak olucak kuruluşlardır.

Dünya dijitalleşmiştir ve geleneksel pazarlama yöntemleri artık önceki yıllarda olduğu kadar etkili ve verimli değildir; ve zaman geçtikçe, bu daha belirgin hale gelir. Dijitalleşen dünyada ki pazarlamanın yeni adı dijital pazarlamadır.

Günümüzde akıllı telefonların tanıtımı ve sürekli gelişimi sayesinde herkes telefonlarında; Sadece birkaç yıl önce çevrimiçi ortamda yapılan aktivitelerin çoğu dizüstü bilgisayarlar ve tek başına çalışan bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirildi.

Bugün, hemen bir cevap almak için arama motorunda iki kelime yazabilmekle ilgili.

Size en yakın eve götürmeyi bilmeniz mi gerekiyor? Google bunu biliyor .

Yaklaşan bir düğün için kendinize yeni bir elbise satın alabileceğiniz yerleri bilmeniz mi gerekiyor? Google bunu biliyor. Dijital pazarlama size aradığınız şeyi daha kolay buldurabiliyor. Dijital pazarlama ajansı da aradığınız ürünlerin varlığı ortaya çıkarıyor.

İhtiyacınız olan her şey sadece bir tık uzakta.

Peki, insanların seni bulmalarından bir tık uzak mısın? Her şey, çevrimiçi varlığınızın ne kadar iyi olduğuna bağlıdır ve bu sadece bir faktörle değil, birçok faktörle de ilgilidir.

Web sitenizin kalitesi ve sıralamasından sosyal medya oyununuza, Google Ads (ücretli reklamcılık) üzerindeki bütçe kontrolünüze.

Şimdi tüm bu farklı kanalları idare etmek için, bununla ilgili nasıl gidebileceğinizin iki yolu var.

Tam hizmet veren bir dijital pazarlama ajansı kiralayabilir veya birden fazla dijital pazarlama ajansı kiralayabilirsiniz.

Ancak soru şu, hangisi daha iyi seçenek?

Bu soruyu cevaplamak için iki farklı yöntem türünün neler sunabileceğine bakmamız gerekir.

Bir Niş Dijital Pazarlama Ajansı nedir?

Terimin ima ettiği gibi, niş bir dijital pazarlama ajansı yalnızca bir alana odaklanan bir kurumdur.

Örneğin, bir ajans web sitesi tasarımınızı ve geliştirmenizi, bir diğeri arama motoru optimizasyonunuzu ve arama motoru pazarlamanızı, bir diğerini içerik yazarken… ve daha da karmaşıklaşabilecek sosyal medya bölümünü unutabiliriz.

Bazı niş kurumlar, bütünüyle sosyal medyaya değil, yalnızca bir platforma odaklanacak. Bu nedenle, Twitter hesabınızı yöneten bir ajansınız olabilir; bir diğeri Instagram hesabınıza odaklanır ve bir diğeri de Facebook hesabınız için.

Ancak şartname, bir şirketin ihtiyaçları bir veya iki alanla sınırlı olmadığında, ancak birçok farklı sektöre açık olduğunda bunun zor olacağını kanıtlar. Tüm kurumlarla iletişim halinde olmanız ve hatırlamanız gerekir — aralarında iletişim yoktur.

Örneğin, bir işletmenin Instagram hesabı bir kurum tarafından ele alınacak ve Facebook sayfası başka bir kurum tarafından ele alınacak. Şimdi, bu şartname ve kişiselleştirme açısından fayda sağlayabilirken, diğer yandan tutarlılık ve devamlılık yaşayabilir. Her dijital pazarlama ajansı birden fazla alanda faaliyet gösteremeyebilir. Sırf SEO için çalışan dijital pazarlama ajansı da var yada sırf sosyal medya üzerine çalışan dijital pazarlama ajansı da var yada bütün alanlarda faaliyet gösteren dijital pazarlama ajansı.

Bununla ne kastediyoruz?

Kolay! Yaklaşan bir etkinliği veya ürünü tanıtmak isterseniz, bir ajansın hem hesapların yanı sıra hem de diğer kanalların ve web sitesinin kendisini idare etmekten sorumlu olması durumunda, bu ürün veya etkinlik tüm kanallarda aynı anda kolayca tanıtılabilir; örneğin birbirlerine: Facebook’ta bir Instagram gönderisini paylaşmak.

Öte yandan, niş kurumlarla paylaşım belirli bir kanala sınırlıdır; Tutarlılık ile ilgili olarak, her bir firmaya ilgili ürün veya etkinlik hakkında kendi kanallarında kayıt yapmalarını tavsiye etmek sizin göreviniz ve göreviniz olacaktır.

Şimdi, burada bir posta var ve bir şey var; ancak eğer dijital pazarlama ajansınızla sürekli iletişim halinde olmanız, içerik sunmanız veya belirli bir işin yapılmasını istemeniz gereken türden bir şirketseniz, aynı anda farklı kurumları yönetmek sizin için ideal bir seçenek olmayabilir. İşinizi görecek tüm alanlarda faaliyet gösteren iyi bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak sizin için daha iyi olabilir.

Marka sesinizin tüm bu farklı kanallarla eşleştiğinden emin olmaktan bahsetmeyin! Niş dijital pazarlama ajansı, belirli bir sosyal medya ağının izleyicisine nasıl hitap etmeleri gerektiği konusunda çok iyi bilgilendirilirken, diğer yandan markanızın sesinin bir kanaldan diğerine değişme riski vardır.

Sosyal medya bir yana, web sitenizin bir dijital pazarlama ajansı tarafından tasarlandığını, ancak içerik yazma ve arama motoru optimizasyonunun başka bir dijital pazarlama ajansı tarafından yapıldığını hayal edin.

Öncelikle, web sitenize erişimi olan çok fazla insan var. Bu çok ideal bir durum değil — ya bir şey olursa, nereden başlarsın? İkincisi, web sitesi tasarımı ve geliştirmesi SEO’da çok önemli bir rol oynar — ve böylece, web sitesinde yapılan değişiklikler SEO’ya yardımcı olabilir veya engelleyebilir.

Bir tam hizmet dijital pazarlama ajansında, bu bölümler birbirleriyle kolay iletişim içinde olduklarından, hiç sorun değil; ancak ajansları geçtiğinizde, tamamen farklı bir hikaye. Bu durumda, iletişimde kalmak ve aralarında iletişim kurmaktan sorumlu birkaç çalışana ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle, sonuçta işiniz en çok çevrimiçi varlığın belirli bir yönüne sürülmezse, o zaman tam hizmetli bir dijital pazarlama ajansı tutmayı düşünerek daha iyi durumda olursunuz.